9/9

Havlu Üretimi ? - Havlu Nasıl Yapılır ?

18-06-2021
Admin Admin

Havlu yapımında ilk önce iplikler iş makinelerinde sarılmış olur ve ardından boyanma işlemi gerçekleşir. Sıradaki adım, asıl adımdır; dokuma. Son olarak ise dikim işlemi gerçekleşir. Bir kaç cümle ile havlunun iyi mi yapıldığını ve yapım aşamalarını basitce anlatmış olduk. Havlular devletimizde tüketici şirketler tarafından yukarda saydığımız işlemler doğrultusunda üretilip son hali ile karşımıza çıkartılıyor. Havlu yapımında kullanılan hammadde olarak pamuk kullanılıyor. Çünkü pamuk, havlunun standardını arttırmada ve havlunun su emme gücünün arttırılmasında oldukca önemli bir rol oynuyor. Pamuğun yanında az bir miktarda keten, mısır, modal, lyocell ve deniz yosunu da kullanılıyor.

Mikrofilament polyester son yıllarda pamuk ile karıştırılıp beraber üretilmeye başlanılmıştır. Söz konusu olan mikrofilament polyester lifi pamuk ile karşılaştırıldığında pamuktan kat kat daha yumuşak, renk parlaklığı, renk aslığı ve bakım kolaylığı açısından incelendiğinde oldukça üstün bir yapıya sahiptir.

Değişik konstrüksiyonlarda kullanım amaçlarına bakılırsa havlu kumaşlar üretilmektedir. Havlu kumaş üretiminde ki en mühim unsur atkı sıklığının 12-25 atkı/santimetre ve aynı biçimde çözgü sıklığının 18-30 çözgü/cm periyotlarında olmasıdır. Havlu kumaşlar üretiminde en sık olarak kullanılan yöntemler arasında doku oluşturma yöntemi vardır. Havlu dokuma işlemi yapılırken mümkün olduğunca hav yükseliği homojenliğini korumak vesilesiyle çözgü ipliklerin azca engelli bir halde işlenmesini sağlar. Havlu kumaşlarda tasarım göz önünde bulundurulduğunda bir ekip bölgenin havsız dokunulması ve bordür ve ya kenar yapılması da istenilen durumlar arasındadır. Havlu dokuma makinelerine bir göz attığımızda son yıllarda reel anlamda teknolojik gelişmelerin olduğunu görebilmekteyiz. Hav oluşumu tarafın periyoduk yolda olmayan tarzda yapması kam mekanizmaları aracılığı ile sağlanılabilmektedir. Tabi ki bu durumla beraber yanında olumsuzluklara davetiye çıkartmış oluyor. Bu durumu çözmek maksadıyla ortaya çıkarılan servomotor tahrikli hav oluşturma mekanizmaları geliştirilmiştir. Servomotor atkı boyunca hav yüksekliğinin her iki değişik biçimde çalışmasına olanak sağlama özelliğine sahiptir. Havlu dokuma makineleri üç gruplu havlu dokumadan bir seviye üstündeki gruplu dokumak olası olmuyor.

Toptan havlu alımlarınızda bir diğer fiyatı etkileyen husus tek veya çift katlı havlu olmasıdır. Aynı havlu ebatına sahip bir havlu 2 yer arasında ciddi fark var ise bilinki havlu tek kat havludur.

Tek Kat Havlu: 16/1 İplik
Çift Kat Havlu: 20/2 İplik

Dilerseniz Havlu Yapımını, Üretim Ortamını Aşağıdaki Videodan İzleyebilirsiniz !

Comments

No posts found

Write a review