9/9

İnternetin insan hayatına girişi, bu alanı yararlı işlerle kullanan insanlar için çok büyük kolaylık sağlamıştır. İnternet kişilerim evlerine, iş yerlerine girmeden önce bir konu hakkında araştırma yapılması gerektiğinde kütüphanelerde saatlerce vakit geçirilmesi gerekirken, günümüzde arama motoru sayesinde tek tuşla onlarca bilgiye ulaşmak mümkün olmuştur.

Devlet dairelerinde çalışanlar klasörlerin içinden tek bir evrakı bulabilmek için iş yerinde verimli geçirebileceği saatlerini bu tür işlere harcarken, internet yaygınlaştıktan sonra arama için harcanılan vakti işlerin halledilmesi için kullanarak daha verimli çalışma ortamları oluşturulmuştur.

İnternet kullanımı evlerde de en az iş yerlerinde olduğu kadar önemli hale gelmiştir. Pasta, yemek tarifleri için artık ev hanımlarının mutfaklarına kadar giren internet, aynı zamanda bir ürün alınacağı zaman farklı çeşitleri bir arada ve daha uygun fiyatla bulma imkanı da sağlamaktadır.
Hatta bu durum öylesine avantajlı hale gelmiştir ki, ürünlerin açıklamaları ile birlikte yorumlar sayesinde ürünü kullananların değerlendirmelerinin görülme imkanı oluşmuştur.

İnsanlar internet üzerinden alışveriş yapmak için, ürünlerini almak istediği bir marka varsa onun sitesine girip ürünü seçerek ve kredi kartı bilgilerini, adres bilgilerini de girerek kolaylıkla alışverişlerini oturdukları yerden yapabilmektedir. Ancak, internetin bu kadar kolaylığı ve faydaları sayılırken, bir yandan da ne yazık ki verdiği zararlarının büyük olabileceği bilinmektedir. İş yoğunluğu ev koşturmacası derken fırsat bulanamayıp internetten alışveriş yapanların başına gelen olumsuzluklar da göz ardı edilemeyecek şekildedir. İnternet alışverişi sırasında verilen kart bilgilerinin başkalarının eline geçmesi ve alışveriş yapanların dolandırılması ne yazık ki mümkündür. Bunun ise en büyük sebeplerinden biri, insanların tanımadığı internet sitelerinden alışveriş yapılması ve kart bilgilerinin güvenilir olmayan kişilerin eline geçmesidir.

Maddi zararların yanında kargoda geçen süre, ürünün kargoda zarar görme riski, gelen ürünün defolu olması, istenilen ürüne nazaran farklı ürün gelmesi ve değişim için gerekli işlemlerin zahmetli yapılması gibi pek çok olumsuzluk da internetten alışverişin zorlu taraflarıdır. Yani internetten alışveriş yapmak güvenli midir sorusunun en güzel yanıtı, internetten alışveriş yapılan sitenin güvenli olup olmamasına göre değişir olmalıdır. Eğer siteler güvenli ise alışveriş de güvenlidir olacaktır.