9/9

Otellerde Olması Gereken Malzemeler?

18-06-2021
Admin Admin

Herkes yıl boyu çalışıp yazın hayalini kurar büyük bir çoğunluğumuz Haziran, Ağustos aylarında yıllık izinlerini kullanır. Peki bir otelde olması gereken malzemeler eksik yada yeterli değil ise bir daha gider misiniz? Cevabı fazlada düşünmeye gerek yok "Hayır" tabi ki. Peki bir otelde olması gereken malzemeler neler işte bunun cevabı yazımızda...

Otellerde Hangi Malzemeler Olmalı?

Otellerde yatak, nevresim takımı, havlu, yatak koruyucu alez, battaniye, buklet malzeleri ilk akla gelenler, bunların sürekli kullanıldığı düşünülecek olursa yıkamaya gittiğinde her biri için yada %50'si kadar yedek bulundurmak en mantıklısı, ürünleri alırken fiyat çok iyi ise daima gerekli olduğu için yüklü almak mantıklı olacaktır.

Oteller İçin Yatak Seçimi?

Oteller İçin Yatak Seçimi?

Bir otelde insanların konaklayacağı düşünülecek olursak önceliğimiz yatak olmalı kaliteli yatak rahat bir uyku müşterilerinizin önceliği olacağı için burada ince eleyip sık dokunarak doğru bir seçim yapılmalı. Kimse yatağın markasına bakmaz ancak bu düşünülerek çok kalitesiz yada en ucuz yatak anlayışına gidilmemeli burada kriter birazda bütceniz ve otelin büyüklüğü ilede alakalı. Yataklarda önceliğiniz yumuşak ancak bir süre sonrada yatağın içine göçmeyeceği bir seçenek olmalı. Bu yüzden garantisi olan yatak almanız en mantıklı seçim olacaktır.

Nevresim Takımı Seçimi?

Kaliteli nevresim takımı iplik(tel) sayısı, kaç derecede yıkanabildiği gibi kriterler öncelikle aklımıza gelenler olmalı. İplik sayısı nevresim takımlarında kaliteyi belirleyen ilk öncelikli faktördür. Nevresim takımlarında 57, 63, 83 ve 120 tel olarak iplik sıklıkları değişmektedir. 57 tel şantiye nevresim takımı olarakta geçen nevresim takımıdır. 57 tel nevresim takımı oteller için olan bir ürün değildir çünkü oteller nevresim takımlarını sık yıkamaktadır. Bu nedenle otellerin tercihi başlanğıç olarak 63 tel nevresim takımı olmalıdır. 5 yıldızlı otel konsepti ile otel işletmek isteyenler özellikle lüks kesime hitap etmek isteyenler ve yatak kendini göstersin diyenler için 83 tel nevresim takımı tercihiniz olmalıdır. Bunun yanında 120 tel nevresim takımı bir tercih olabilir, fiyatı pahalı ancak bu nevresim takımı yüksek miktarlarda uygun fiyatı yakalayabilirsiniz.

Kaliteli Havlu Nasıl Olmalıdır?

Kaliteli havlularda öncelik tabii ki yumuşaklık ve suyu emme mukavemeti olmalı. En basit olarak söylenilecek olursa havlu ne kadar gramajı yüksek ise o kadar iyidir. Tabi el havlusu, yüz havlusu ile banyo havlusununun boyut olarak farklı olduklarında gramajlarıda farklıdır.

El Havluları - Yüz Havluları

El havlusu, yüz havlusu için ölçü 50x90 cm ve 200 gram başlangıç kalitesidir, bunları kullanan işletmeler spor salonları, butik oteller, kuaförler, pansiyonlardır. Daha kaliteli el havlusu, yüz havlusu isteyenler 250 - 300 gram seçmelidir. Zaten gramajın yükselmesiyle birlikte havludaki yumuşaklıkta artacaktır.

Ayak Havluları

Ayak havlusunda ebat 50x70 cm başlangıç 200 gramdır. Tüm otel, ev kullanımı, için uygundur, ayak desenli olması nedeniyle şık ve güzel gözükmektedir. Daha kaliteli ayak havlusu isteyenler için seçenekler sırasıyla el-yüz havlularındaki gibi 250 - 300 gramdır. Havlularda gramaj yüsekdikçe emicilik artmaktadır.

Banyo Havluları

Banyo havluları standart 70x140 cm olup 400 gramdır. Otel, ev kullanımı, spor salonları için ideal gramajdır. Daha yüksek, kaliteli banyo havlusu arayanlar için seçenekler 500 - 600 gram olacaktır.

Yatak Koruyucu Alez Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yatak Koruyucu Alez Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yatakların otelde hergün kullanıldığı düşünüldüğü en hızlı eskiyecek malzeme yatak olacaktır. Yatakların ömrünü uzatmak kirden, sudan, kokudan korumak için yatak koruyucu alez kesinlikle gereklidir. Yatak koruyucu alez seçerken pamuk miktarına dikkat edilmeli pamuk miktarı ne kadar fazla ise sıvı geçirme olasılığı o kadar yüksektir. "Pu Membran" kumaşlardan üretilen alezler sıvı geçirmez bir yapıdadır, ve hastane ve otellerde en çok tercih edilen alezdir. Kapitone alezler ise kirden, kokudan korur, ancak sıvı geçirmektedir bu yüzden genelde ev kullanımında tercih edilmektedir.

Battaniye Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Genelde ülkemizde "battaniye ne kadar ağır ise o kadar iyidir" anlayışı vardır. Bu düz mantık doğru bir anlayış ancak bunu bilen bazı kötü niyetli satıcılar battaniyenin içine farkı hammaddeler karıştırarak battaniye ağırlığını arttırmaktadır, kaliteli algısı yaratmaya çalışmaktadır. Ancak şuda unutulmamalı hiçbir kaliteli ürün ucuz değildir, ucuz battaniye olarak satılan birçok ürüne dikkat edilmelidir. Battaniyeleri üreten firmalarında bir maliyeti söz konusu kimse hem iyi hem ucuz ürün satmaz. Bu tüm ürünler için geçerli mantıktır, kaliteli ürünün düşübileceği bir dip fiyat vardır.

Piyasada yaygın olarak kullanılan 2 tip battaniye vardır.

  • Akrilik Battaniye
  • Yün Battaniye

Akrilik battaniye yüne en yakın battaniyedir, Akrilik battaniye dokunulduğunda yün, pamuk hissiyatı verir. Kolay yıkanır leke, tutmaz, Akrilik battaniyeler sıcak tutarlar ayıca güve ve haşerelere karşı dayanıklıdırlar.

Yün Battaniye, yün battaniye sıcak tutmasını yanı sıra yün battaniye seçiminde eskiden gelen bir alışkanlığı vardır. Genelde kışın sert geçtiği illerimizde çoğunlukla kullanılmaktadır.

Buklet Malzemeleri Nelerdir?

Buklet malzemeleri kısaca otellerde gördüğünüz şampuan, kulak pamuğu, sabundur vb malzemelerdir. Bu malzemeler isteğe bağlı logolu üretilebilmektedir. Gramajlar düşük olup bir odanın 3 gün yada 1 haftası düşünülerek olmaktadır.

Bu yazımızda "otellerde olması gereken malzemeler" kısaca değinmeyi çalıştık, tüm otel tekstili ürünleri için fiyat almak için bizleri arayabilirsiniz

Otel Tekstili Ürünleriyle Alakalı
Fiyat Almak İçin Beyaz Nevresim - 0212 489 40 80

Comments

No posts found

Write a review